Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie capoeiry

Capoeira je brazilské bojové umění, je to kombinace tance, netradičního boje a akrobacie. V současné době se pyšní titulem nejrychleji se rozvíjejícího bojového umění na světě, které si ze své kolíbky – Brazílie našlo cestu i k nám do České republiky.

Capoeira Umění zvané capoeira vzniklo zásluhou afrických otroků přivezených v době kolonialismu do Brazílie. Původ tohoto pojmenování není dodnes zcela zřejmý. Podle jednoho zdroje jde o pojmenování v indiánském dialektu Tupi, které označuje odesknutý keř, jenž se údajně používal v jistém vývinovém stádiu jako zbraň zanícenců capoeiry. Jiné zdroje etymologii tohoto názvu odvozují z portugalského výrazu s významem kurník, resp. zloděj kuřat. Ukazuje se, že slovo nemá kořeny ani v jazyce bantu, ani v angolštině. To znamená, že capoeira není ani tak afrického původu, jako spíš africko-brazilské provenience a v Brazílii ji vyvinuli černí otroci jako odezvu na životní a sociální podmínky, ve kterých se ocitli. S příchodem prvních otroků, kteří na území Brazílie dorazili před více než čtyřmi sty lety, se v džunglích začínají formovat volné komunity novoosídlenců zvané quilombos (skrytá, maskovaná místa). Quilombosové přepadali plantáže a vesnice, chytali ženy a kradli potraviny. Koloniální páni proti nim často pořádali výpravy. Capoeira se tedy zrodila jako forma neozbrojeného zápasu právě z tohoto konfliktu mezi pánem a otrokem. Za nejznámější mezi quilombos je považováno sídlo Palmares, kde se podařilo uvést do praxe jisté moderní sociální a zemědělské ideje. To kolonistům přirozeně působilo velké nepříjemnosti, vleknoucí se téměř celé století. Vyústěním všeho se v roce 1707 stal totální zákaz capoeiry.

V capoeiře je kladen důraz na plynulost souhry obou hráčů, což v kombinaci s hudbou a zpěvem činí capoeriu bojovým uměním, které je atraktivní nejen pro zúčastněné, ale i pro diváky.

Něco málo z historie capoeiry

1770 – do tohoto roku se datují první zmínky o CAPOEIŘE jako boji.

1809 - založena královská policie pronásledující CAPOERISTY v Brazílii. Nebýt několika málo oblastí, kde dokázala přežít, bylo by toto umění dnes jen pouhou zmínkou.

1927 - Mestre Bimba zakladatel první formální akademie pro výuku CAPOEIRY jako bojového sportu. I když oficiální licenci dostal až v roce 1937. Mestre Bimba vyvinul systém výuky CAPOEIRY a přístup k samotné hře, který byl výrazně odlišný od tradičních norem.

1972 - CAPOEIRA oficiálně vyhlášena Brazilským národním sportem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hmm

(belou, 3. 1. 2008 19:29)

a odkut toho tolik o kapueire viš

 

 

PortrétPoslední fotografie


Facebook

NavštěvnostArchiv

Kalendář
<< březen / 2020 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 61668
Měsíc: 931
Den: 28